1 Ekim 2009 Perşembe

Hayatımız Şifreli

Radyo Televizyon Üst Kurulu yani kısa adıyla RTÜK efendi "Bir Bulut Olsam" "Aşk-ı Memnu" dizilerini ve "Vicdan" filmini sakıncalı bulmuş, "çocukların ve gençlerin zihinsel ve ahlaki gelişimini engellediğini varsayaraktan. Sanırım ben zihinsel gelişimini tamamlayamamış, ahlaksız bir bireyim. Çünkü çocukluğumdan beri film izlerim. Bir çoğunda da sevişme sahneleri var. Zamanında RTÜK uyarsaydı "hııı cızzz seyretme onları,, zihnin gelişmez, ahlaksız, terbiyesiz birşey olursun" deseydi, seyretmezdim RTÜK te geç kaldığının farkında olmuş olacak ki bir takım önlemler alma telaşına girmiş, geri kalanları kurtaralım diye sanırım, işte haberi;

Dizilerdeki sevişme görüntülerinin aile yapısına zarar verdiğini söyleyen bakan Aliye Kavaf, yerli dizilere şifre getirilmesini sağlayacak yeni bir uygulama üzerinde çalıştıklarını açıkladı.

Çığrından çıkan yerli dizilerle RTÜK başa çıkamayınca konuya bakanlık el attı. Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, dizilerdeki sevişme sahneleriyle ilgili net konuştu: "Türk aile yapısıyla örtüşmeyen programlar için şifre uygulanacak"
Türk aile yapısıyla bağdaşmayan dizilerin şifreli olarak yayınlanması konusunda çalışma başlattıklarını söyleyen bakan Kavaf, televizyonda yayınlanan dizilerle ilgili yeni bir uygulama üzerinde çalıştıklarını söyleyerek, "Türk aile yapısıyla örtüşmeyen programlar için şifre uygulanacak" dedi. Aliye Kavaf şöyle devam etti:"Toplum olarak en büyük değerleri bir arada değerin aile kurumu olduğunu her zaman övünerek söylüyoruz. Ancak aile kurumunun da olumsuz birtakım gelişmelerden korunması gerektiğine inanıyoruz. Aileyi bir arada tutan değerlerde erozyona uğrayanlar varsa yeniden canlandırılması var.Olanların da güçlendirilmesi ve pekiştirilmesi gerekiyor. Güçlü aile yapısının inşa edilmesi, sürdürülebilirliğinin sağlanması gerektiğine inanıyoruz. Bununla ilgili çalışmalarımızı ilerleyen günlerde kamuoyuyla paylaşacağız."
Aile yapısına zarar verecek görüntülerin ve yayınların, değerlendirilmsi ve gözden geçirilmesinin önemine değinen Kavaf, "Bu tüm dünyada böyle. O görüntülerin eylemleri ve söylemlerin olduğu her neyse işte yayınların bir şifresi vardır. Onu seyretmek isteyenler o şifreyi satın alırlar ve seyrederler. Ama kontrolsüz, şifresiz bir şekilde bu yayınlar dünyanın hiçbir yerinde yok. Bizdede öyle olması gerektiğine inanıyorum" diye konuştu.

Sayın Aliye Hanım hangi dünya da yaşıyor acep, hangi ülkede varmış bu kadar sansür ve bu kadar kontrol. Hadi itiraf edin, hanginiz, kadın-erkek farketmez zamanında yayınlanan Tutti Frutti yi seyretmediniz, ya da sevişme sahneleri çıktığı zaman kanal değiştirdiniz. Eminim ki bir çoğunuz izlediğinizi söyleyeceksiniz, o zaman hepimiz zihinsel gelişimini tamamlayamamış ahlaksız insanlarız. Ben demedim RTÜK dedi :)

Hiç yorum yok: